Yozgat’ta 2023 Yılı Su Ürünleri Kontrol ve Denetimleri !

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler
0
(0)

Yozgat’ta 2023 Yılı Su Ürünleri Kontrol ve Denetimleri !

Yozgat’da, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından 2023 yılı içerisinde balık stoklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığının sağlanması amacıyla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5996 Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde 504 adet kontrol ve denetim gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu denetimlerde İl Müdürlüğümüz bünyesindeki görevli Su Ürünleri Denetim Ekipleri; Su ürünleri karaya çıkış noktalarında, İç sularımızda bulunan baraj ve göletlerde, Su ürünleri yetiştiricilik tesislerinde, Su ürünleri perakende satış ve toptan satış noktasında, Yol güzergahlarında, Balıkçılık Ürünleri İşleme tesisinde ve Amatör Balıkçılık faaliyeti gösteren vatandaşlarımızın,kontrol ve denetimini gerçekleştirmiştir.

Rutin kontrol ve denetimlerin yanı sıra, eş zamanlı ve çapraz olarak yapılan kontrol ve denetimlerde,1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5996 Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na muhalefetten 81 kişiye; tür, zaman yasağı, asgari boy limitlerine uyulmaması, işletmelerden istenilen kayıt ve nakil belgelerini ibraz etmemek, gıda temizliği ve hijyen kurallarına muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır. 420 adet Pintere, 500 metre Uzatma ağına, 1030 kg su ürünlerine el konulup, imhası gerçekleşmiştir. Aynı zamanda halkımız tarafından Cimer ve Alo 174 Gıda şikayet hattı yolu ile ulaşan talep ve isteklere de anında ulaşım sağlanarak gerekli idari işlemler yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz tarafından, Merkez ilçemizde 3 İşletmeye su ürünleri satışı için gerekli olan işletme kayıt belgesi oluşturulmuş olup, Yerköy İlçemizde de 1 işletmeye “Balıkçılık ürünleri İşleme Onay belgesi” düzenleyerek, ilimizdeki vatandaşların personel istihdamına katkıda bulunulmuştur.

  Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya : Balık stoklarının korunması, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması ve vatandaşlarımızın sağlıklı, güvenli ve daha kaliteli ürünlere ulaşması adına 2024 yılında da kontrol ve denetimlerin aralıksız süreceğini, İlimiz bünyesinde bulunan balıkçılarımızında Su Ürünleri Kanun ve Yönetmelikler  çerçevesinde faaliyet göstermesini,   idari para cezalarına maruz kalmaları konusunda da uyarılarda bulundu.

KAYNAK.: Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı ! 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun !