Sakarya Göletleri Balıklandırıldı !

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler

Sakarya Göletleri Balıklandırıldı !

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesini yürütüyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanmasıyla 2016 yılında uygulamaya konulan Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında; Antalya Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesisleri’nde 2020 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan, İl Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda ilimize 70.000 adet yavru sazan balığı tahsis edilmiş ve Salmanlı Göleti, Işıklar Göleti, Nalköy Göleti, Akdoğan Göleti, Sekiharman Göleti, Çukurköy Göleti, Kulaklı Göleti, Müezzinler Göleti, Karapelit Göleti, Karapelit Göleti, Kemaliye Göleti ve Hüseyinli Göletlerine bırakılmıştır.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.

Gelecek yıllarda da yeni balık türlerini iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülecektir.

Müezzinler göletinde yapmış olduğumuz balıklandırma çalışmamıza İl Müdürü Nuri AL bizzat katılmış olup çalışmada emeği gecen tüm personele teşekkür ederek hayırlı olması temennisinde bulundu.

KAYNAK: Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 

Paylaş

Bir cevap yazın