Konya İlinde Göl ve Göletler Balıklandırıldı !

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler
0
(0)

Konya İlinde Göl ve Göletler Balıklandırıldı !

KONYA’ DA 48 ADET GÖL VE GÖLETE 400.000  ADET  SAZAN YAVRUSU BIRAKARAK BALIKÇIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ nin büyük önem verdiği, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynaklarımızı balıklandırmaya devam ediyoruz.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tesislerinde üretilen sazan balığı yavrularından 400.000 adeti 24/08/2020 tarihinde Konya ili sınırları içerisinde bulunan 48 adet Göl/Gölete balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşımızın katılımı ile bırakılmıştır.

İlimiz sınırları içerisinde bulunan göl, gölet ve baraj göllerinde sazan balığı başta olmak üzere sudak, havuz sazanı, kadife, kerevit, tatlı su kefali,  toplam 1.753 ton/yıl üretim  555  su ürünleri kooperatifi üyesi balıkçımız ve amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığına gönül vermiş vatandaşlarımızla avcılığı yapılarak ekonomimize yaklaşık olarak 5 milyon TL katma değer sağlaması hedeflenmektedir.

Ülkemiz biyoçeşitliliğin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması suretiyle balık başta olmak üzere su ürünlerinin en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir.

KAYNAK: Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı ! 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun !