Kayseri İlinde Drone İle Su Ürünleri Denetimleri Yapılmaya Başlandı !

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler

Kayseri İlinde Drone İle Su Ürünleri Denetimleri Yapılmaya Başlandı !

​Kayseri İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince ve jandarma ekiplerinin katılımıyla yapılan denetimler rutin ve rutin dışı olarak devam etmektedir.

Yeşilhisar ilçe sınırlarında bulunan Akköy, Kovalı Baraj Göletlerinde, Yahyalı ilçe sınırlarında bulunan Ağçaşar Baraj Göletinde ve Pınarbaşı ilçe sınırlarında bulunan Bahçelik Baraj Göletlerinde drone (İnsansız Hava Aracı) ile denetimler yapılmıştır. Yapılan denetimde arazi şartlarından dolayı araçların ulaşamadığı koylar havadan takip edilerek yasadışı avcılığın önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu denetimlerde Akköy, Kovalı ve Ağçaşar barajlarında amatör ve sportif amaçlı balıkçılık faaliyetlerinde uygunsuzluk gözlenmemiştir.

Pınarbaşı Bahçelik Baraj Göletinde ise S.S. Bahçelik Su Ürünleri Kooperatifine ait teknelerde ağ gözü açıklıkları, ağ donatanları ve avcılık faaliyetleri denetlenmiş olup, amatör ve sportif amaçlı balıkçılık faaliyeti gözlenmemiştir. Daha sonra İl Müdürlüğümüz personelleri 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ uyarınca amatör balıkçılığa tamamen yasak olan Şerefiye Kaynak Suyu ile Marsis Alabalık Üretim Çiftiliği arasında denetim yapmışlardır. Kaynaktan başlayarak üretim tesislerinin sonuna kadara drone ile havadan görüntü alınarak ihlal olup olmadığı tespit edilmiştir. Söz konusu bölgede yapılan çalışmada da yine amatör balıkçılık faaliyeti gözlenmemiştir.

İl Müdürlüğümüz, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü personeli ve ilçe müdürlükleri su ürünleri kontrol görevlisi personellerimiz, kaçak ve yasa dışı avcılık faaliyetlerine engel olmak amacıyla kontrol ve denetim faaliyetlerine ara vermeden devam etmektedir.

KAYNAK: Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 

Paylaş

Bir cevap yazın