İzmir’de ‘Temiz deniz, mutlu balıklar’

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler

Karşıyaka’da ‘Temiz deniz, mutlu balıklar’ etkinliği Vali Köşger’in katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Vali Köşger, İzmirlilerden denizin temizliği konusunda biraz daha duyarlı olunmasını istedi.

S.S. Şemikler, Yalı, Örnekköy, Demirköprü, Emek, İmbatlı, Bahariye Mahalleleri Su Ürünleri Kooperatifinin faaliyet gösterdiği Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda farkındalık oluşturmak amacıyla İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’in de katıldığı sivil toplum kuruluşları ve kooperatif üyesi balıkçılar (dalgıçlar) ile balıkçı barınağının bulunduğu denizalanı temizleme etkinliği yapıldı.

Etkinlikte deniz ortamına atılan atıklar görüntü kirliliği oluşturmasının yanında bu atıkların bünyesinde bulunan zararlı maddeler sebebiyle de deniz canlıları açısından büyük tehlike oluşturduğu vurgulandı. Etkinlikle amaçlanan temiz çevre, temiz toplum anlayışıyla hareket edilerek deniz ortamında meydana gelen; çevre kirliliğiyle ilgili olumsuz etkileri bir kez daha gündeme getirerek toplumda farkındalık oluşturmak.

İzmirlilerden denizin temizliği konusunda biraz daha duyarlı olmalarını isteyen Vali Köşger, “Denizlerimizin temizliğine farkındalık oluşturmak için bugün buradayız. Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili ve oldukça uzun bir kıyı şeridine sahip. Bugünlerde hep mavi vatan diyoruz. Bu mavi vatanın korunması noktasında şimdiye kadar şehitler verildi, fedakarlıklar yapıldı. Mavi vatanı korumak noktasında bu fedakarlıklar yapılırken aynı zamanda bu mavi vatandan da yararlanmamız lazım. Bütün denizlerimizde bereket var. Bu anlamda denizlerimizin korunması kollanması anlamında özenli davranmamız gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz. Şurada kısa sürede çok fazla çöp çıktı. Denizi kirletici unsurların ne kadar acımasızca ne kadar vandalca denize savrulduğunu, denizin dibinin ne kadar kirlendiğini görmüş olduk. Bu konuda İzmirli hemşehrilerim duyarlıdırlar. İzmir, uygar insanların yaşadığı bir kent. Dolayısıyla bu konuda biraz daha duyarlı davranmasını kendilerinden rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

AMACIMIZ TEMİZ BİR DENİZ

Yapılan etkinlikle İzmir’in ve İzmirlilerin deniz temizliğine farkındalığını artırmak olduğunu aktaran İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “İzmir denizi çok önemli potansiyele sahip. İzmir hepimizin bildiği gibi 650 kilometre karelik bir sahile sahip. Buna bağlı olarak ciddi bir şekilde su ürünleri üretimimiz var. Şehirle iç içe geçen denizimizin hem su ürünleri anlamında hem kentimiz anlamında temizlik bir o kadar da önemli. Biz su ürünleri üretimiyle ilgili denetimlerimizi yıl boyu yapıyoruz. Ama şunu unutmamak gerekir ki denizlerin altında da yaşayan canlılar için burası bir dünya, bu dünyanın da temiz olmasına ihtiyaç var. Bu denizlerimizi maalesef bizler kirletiyoruz, bugün burada yaptığımız bir farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek adına yapmış olduğumuz bir temizlik faaliyeti. Amacımız denizlerin temiz kalmasına vurgu yapmak. 4 buçuk milyonluk bir şehrin bu duyarlılığını yakalayabilirsek bu mutluluğu yakalamış oluruz” diye konuştu.

KAYNAK: İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Paylaş

Bir cevap yazın