Denizli İlimizde Balıklandırma Çalışması Yapıldı !

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler
0
(0)

Denizli İlimizde Balıklandırma Çalışması Yapıldı !

​Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 2022 Yılı programı çerçevesinde; Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce üretilen sazan yavruları, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 300 bini Çivril Işıklı Gölü’ne olmak üzere 16 ilçede bulunan su kaynaklarına bırakıldı.Anadolu’muzun ekonomik ve doğal türleri arasında yer alan sazan balıkları; vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ekonomik olarak önemli bir gelir kaynağı sağlaması kapsamında Çivril Beydilli Mahallesi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene AK Parti Denizli Milletvekili Sn. Nilgün ÖK, AK Parti İl Başkanı Yücel GÜNGÖR, Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR, AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil ERTUĞRUL ve Beydilli Muhtarı Atilla SAVRAN, İlçe ve Şube Müdürleri ile İl/İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin yanısıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR konuşmasında; sazan balığının balıkçılar için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade etti. Amaçlarının balık stoklarının gelecek nesillere miras olarak bırakmak olduğunu vurgulayan Çınar, “Kent genelindeki göllere 2016 yılından bu yana yaklaşık bir milyon sazan balığı yavrusu bıraktık” dedi.
Çivril Belediye Başkanı Niyazi VURAL da, gölün 1940 yıllarında su tutmaya başladığını belirterek, “Gölde bulunan dişli turna, sazan ve alabalıklarımız vatandaşlarımızın gelir kaynağıdır. Tüm köylülerimize bereketli kazançlar diliyorum” diye konuştu.
Daha sonra konuşmasında AK Parti Denizli Milletvekili Sn. Nilgün ÖK, Işıklı Gölü’ne bırakılan yavru sazanların bölge halkına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
Pandemi döneminde tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirten ÖK, “Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle vahşi sulamadan damlama sulamaya geçme konusunda büyük özveri ile çalışıyoruz. Türkiye’nin de balık ihracatının da büyük bir bölümü Denizli’den gidiyor. Bu Balıkları biz yetiştiriyoruz ayrıca ihracatı da sağlanıyor. Tohumlarını atacağımız balıkların gelecek sezonda bol bereketli kazançlar sağlamasını temenni ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından göle açılan protokol yavru sazan balıklarını göle bıraktı.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı ! 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun !