Çivril’li Balıkçı Kadınlar Ağ Örüyor

Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden Haberler

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca destekleme programına alınarak finanse edilen, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nün uzman desteği ile Çivril İlçesinde yürütülen “Işıklı Gölünün Balıkçı Kadınları” projesi uygulamaya konuldu. Projeye katılım sağlayan kadın kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika törenine Vali Yardımcısı V. Vefa KAYA, Baklan İlçe Kaymakamı Onur YENİAY, Çivril Belediye Başkanı Gürcan GÜVEN, Baklan Belediye Başkanı Yusuf GÜLSEVER,  ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Yılmaz ERKAYA törende yaptığı konuşmada; “Yapılan proje ile su ürünleri avcılığı sektöründe kadınlara yönelik istihdamın ve ekonomiye olan katkısının artırılması konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Kırsal alanda yapılan geleneksel aile balıkçılığında kadın kardeşlerimizin de adını ön plana çıkartan örnek bir projedir. Uygulanan projenin balıkçılıkla geçimini sağlayan başta yöre halkına olmak üzere, İlimiz su ürünleri sektörüne hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Uygulanan proje ile bölgedeki kadınların bilgi ve becerilerinin geliştirilerek, hem kendi balık ağı ihtiyaçlarını kendilerinin örmesi hem de ördükleri ağları ülkemizdeki diğer avlak sahalarındaki balıkçılara pazarlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamaları hedeflenmiştir.

Eğitim süresince kadınlarımıza; çevre dostu sürdürülebilir balıkçılık, su ürünleri mevzuatı, sazan ve turna balığı için ağ örme, donatımı ve ağ tamiratı konusunda uygulamalı eğitimler verilmiştir. Eğitim sonunda Isparta ilinde bulunan Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teknik gezi düzenlenerek Enstitü laboratuvarları ve yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında kadın kursiyerler bilgilendirilmiştir.

KAYNAK:

DENİZLİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

Paylaş

Bir cevap yazın