Bakan Yumaklı, 2023 Yılında 171 Bin 219 Denetim Gerçekleştirildi !

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Haberleri
0
(0)

BAKAN YUMAKLI, YASA DIŞI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK 2023 YILINDA 171 BİN 219 DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ BİLDİRDİ !

BAKAN YUMAKLI: “DENİZLERİMİZ, İÇ SULARIMIZ, KARAYA ÇIKIŞ NOKTALARIMIZ, NAKİL GÜZERGÂHLARI, BALIKÇI GEMİLERİ, BALIK HALLERİ, BALIK UNU-YAĞI FABRİKALARI VE PERAKENDE SATIŞ YERLERİNDE DENETİMLERİMİZ 7/24 ESASINA DAYALI SÜRÜYOR”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, denizlerde ve iç sularda su ürünleri kaynaklarının korunması ile sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla kaçak avcılığın önlenmesine yönelik denetimlerinin 7/24 esasına dayalı sürdüğünü belirterek bu kapsamda 2023 yılında 171 bin 219 denetim gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması ve yasa dışı avcılık ile mücadele kapsamında, Bakanlık olarak yoğun çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesine yönelik yıl boyu rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde çapraz ve eş zamanlı denetimler de yapıldığının altını çizen Yumaklı, şu bilgileri aktardı:

“Denizlerimiz, iç sularımız, karaya çıkış noktalarımız, nakil güzergâhları, balıkçı gemileri, balık halleri, balık unu-yağı fabrikaları ve perakende satış yerlerinde denetimlerimiz mesai mefhumu gözetilmeksizin 7/24 esasına dayalı sürüyor.  Bu kapsamda, 2023 yılında toplam 171 bin 219 adet denetim gerçekleştirilmiş olup kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulmuştur. Yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan ve bu ürünlerin satışını yapan 6 bin 527 kişi/iş yerine toplam 74 milyon TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, avlanma ruhsatına sahip olmayan ve kurallara uygun avlanmayan 78 adet gemi ve 3 bin 563 adet muhtelif av aracına el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi. Bu denetimlerde görev alan değerli arkadaşlarım başta olmak üzere paydaş kurumlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Bakan Yumaklı, ülkenin sucul zenginliğinin bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal etkenler dikkate alınıp sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi ve yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla çalışmalarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla süreceğini kaydetti.

KAYNAK: Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü

 

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı ! 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun !