Hamsi Avcılığına Kısmi Yasaklama Getirildi !

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Haberleri

Hamsi Avcılığına Kısmi Yasaklama Getirildi !

Son günlerde yapmış olduğumuz gözlemlerde ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan izleme çalışmalarında, Marmara Denizinde ve İstanbul Boğazının Karadeniz girişinin batısındaki hamsi stoklarında balığın biyolojisi açısından bir olumsuzluk bulunmadığı ancak, İstanbul Boğazında ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan bu durumun, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceğinden dolayı balıkçılık yönetimi açısından acil bir önlem alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bu çerçevede; İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan (41 15′ 25.13” N – 29 2′ 58.2” E ) Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda 08  Ocak  2021  tarihi  00.01  saatinden  18  Ocak  2021  tarihi  00.00 saatleri arasında, her türlü av aracıyla ticari amaçlı hamsi avcılığı durdurulmuştur.
Bu süre içerisinde Bakanlığımızca yapılacak gözlem ve incelemeler neticesinde hamsi balıklarının biyolojisinde bir düzelme olmaması halinde, 10’ar günlük periyodlarla 20 gün daha hamsi avcılığı durdurulabilecektir. Alınan bu kararın uygulanması hassasiyetle takip edilecek olup bu yönde denetimler artırılarak sürdürülecektir. Konuya ilişkin yayınlanan basın bildirisine aşağıdaki linkten erişim sağlanabilmektedir.
Paylaş

Bir cevap yazın