BAKAN PAKDEMİRLİ: “1 MİLYAR DOLAR SU ÜRÜNLERİ İHRACATINI 2 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAMIZ LAZIM”

Tarım ve Orman Bakanlığı Haberleri

BAKAN PAKDEMİRLİ: “1 MİLYAR DOLAR SU ÜRÜNLERİ İHRACATINI 2 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAMIZ LAZIM”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin toplam protein üretiminde bir eksiği olmadığını belirterek, “Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek” dedi.

Bakanlık ile Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ASAUM) tarafından Ziraat Fakültesi’nde “Balık Ankara’da da Yenir” temalı festival düzenlendi.

Bakan Dr. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmaya, “Size en büyük balıkçının selamını getirdim. O da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan” sözleriyle başladı.

Dr. Pakdemirli, balığı haftada iki günden fazla yiyecek kadar çok sevdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de çok konuştuğumuz bir şey var, o da et ithalatı. Senelik 60-100 bin ton et ithalatı yapmışız bugünlere kadar. Bugünlerde çok ihtiyacımız yok gibi görünse de hayvan sayımızda bir miktar eksiğimiz var. Yoksa Türkiye’nin toplam protein üretiminde eksiği yok. Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek. 2002’de vatandaşlar 6 kilo et yiyormuş, şu anda 15 kilo yiyor ama şunu unutmamamız lazım, işin sağlık tarafı da var. Eti biraz daha az yiyelim, diğer taraflara doğru gidelim. 40’ına kadar kuzu, 40’ından sonra kuzunun yiyeceğini yiyeceksin. Diyetisyenler de bunu öneriyor. Et yerine balık tüketelim”

“1 MİLYAR DOLAR SU ÜRÜNLERİ İHRACATINI 2 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAMIZ LAZIM”

Dr. Pakdemirli, yıllık ortalama 1 milyar dolar olan balık ihracatının 2 Milyar Dolara çıkarılması gerektiğini dile getirerek, “Bu işin yapılabilirliği var, biraz daha agresif stratejiyle Türkiye’yi dünyanın balık üssü haline getirebiliriz. 280 bin ton olan su ürünleri üretimimizin 2023’te 600 bin tona ulaşması talimatını vermiştim. Bu hızla gidersek, 2023 olmadan 600 bin tona çıkabiliriz. 2002’de yıllık 6-7 kilogram balık yiyormuşuz, bu rakam etle aynı. Şimdi ise 5,5 kilograma düşmüş. Demek ki bu alanda gidecek yolumuz, yiyecek çok balık öğünümüz var. Sağlıklı olmak, lezzet arıyorsak, balık tüketimimizi artırmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Çabalarıyla artık eşinin de balık yemeye başladığını anlatan Dr. Pakdemirli, tuzda balık yaparak evde kokusuz balık pişirmenin mümkün olduğunu aktardı. Dr. Pakdemirli, “Hepinize tuzda balık tavsiye ederim. Evde çok basit hazırlanabilir. Sadece restoranlarda değil, evde de balık tüketiyor olmamız lazım.” dedi. 

Bakan Pakdemirli, boy yasağına uyulması ve küçük balıkların avlanmaması uyarısında bulundu. Bakan Pakdemirli, törende gösteri düzenleyen Saray Engelsiz Yaşam Merkezi Mehter Takımı’nın üyelerine de hediye verdi.

 

KAYNAK:

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI

Paylaş

1 thought on “BAKAN PAKDEMİRLİ: “1 MİLYAR DOLAR SU ÜRÜNLERİ İHRACATINI 2 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAMIZ LAZIM”

  1. Kesinlikle ulaşılamayacak rakamlar değil. Fazlası da olur. Ancak iyi bir yol haritası çizmek gerek. Yeni tür seçimi ve acilen üretime teşviki sağlanmalı. ABD kanal yayın balığını 10 yıl uğraştı kabullendirmek için. İmkanlarımızı FAO’nun 2000’li yıllarda omnivor ve herbivor türlere odaklanılmalı tespiti üzerinden yola çıkmak yerinde olacaktır. Özellikle hasat ve işleme konularında hassasiyet gösterilirse ürünün tür ne olursa olsun tüketici kabulü kosa sürede sağlanabilecektir. Bu yolda gönüllü yatırımlara teşvik sisteminin desteği ile kısa sürede rakamın hızlı bir şekilde arttığı görülebilecektir. Önemli bir nokta da su ürünleri konusunda eğitim veren, teknik eleman yetiştiren fakültelerimize acilen seçkin, istekli örenci çekebilecek kamusal bir düzenleme hayata geçirilmesidir. Zira bugün 276 bin tonu geçen üretimin başlıca mimarlarının Su Ürünleri Mühendisleri olduğu da kabul edilmelidir. Daha güzel sektörel haber almak ve vermek umuduyla,

Bir cevap yazın